• GALILEO na facebooku ->

Nasza misja i patron

globusjpg

„Najważniejszym okresem w życiu nie są lata studiowania na wyższej uczelni, ale te najwcześniejsze, czyli okres od narodzenia do sześciu lat. Jest to czas, kiedy formuje się inteligencja człowieka i nie tylko ona, ale całość jego zdolności psychicznych”

– Maria Montessori


Dzieci często zadają pytanie „a dlaczego?”, dążąc do poznania tego, co dla nich nowe, do wyjaśnienia tego, co niezrozumiałe. Pragniemy uczestniczyć razem z dziećmi w odkrywaniu małych i dużych tajemnic, towarzyszyć im w zaspokajaniu ciekawości świata.
Chcemy czynić to, tworząc odpowiednie otoczenie oraz oferując zajęcia, poprzez które każde dziecko będzie mogło rozwijać swoje zainteresowania, zdolności i umiejętności.
Nasze relacje chcemy opierać na wzajemnym szacunku i zaufaniu, by każde dziecko czuło, że jest kimś wyjątkowym, ważnym dla nas, by wierzyło w swoje możliwości.

 

Galileo Galilei

Galileo Galilei, czyli Galileusz – włoski astronom i filozof.
Grafika ze strony aboutgalileo.com

Mając powyższe cele na uwadze, długo szukaliśmy odpowiedniej nazwy dla przedszkola. Bardzo lubimy różne baśniowe skojarzenia, ale chcieliśmy czegoś innego… nazwy, która oddawałaby radosną naukę przez doświadczanie, odkrywanie świata i zabawę. Tak powstało… GALILEO! :)

 

O GALILEUSZU SŁÓW KILKA…

Galileusz, czyli Galileo Galilei (1564-1642), słynny włoski filozof i astronom.  Twórca nowożytnej mechaniki i astrofizyki. Galileusz podkreślał znaczenie doświadczania w badaniu przyrody.  To właśnie Galileusz:

  • wynalazł termometr
  • odkrył prawo ruchu wahadła
  • zbudował wagę hydrostatyczną
  • sformułował prawo swobodnego spadania ciał
  • zbudował lunetę astronomiczną i zastosował ją do obserwacji
  • odkrył góry na Księżycu, satelity Jowisza, fazy Wenus
  • stwierdził obrót Słońca dookoła osi, czym potwierdził teorię Mikołaja Kopernika (a przez co miał później problemy z inkwizycją, która nie akceptowała heliocentrycznej wizji świata…)

 

Galileusz był otwartym, chociaż nieco ekscentrycznym naukowcem :) Rzucał np. różne przedmioty z Krzywej Wieży w Pizie, aby sprawdzić zależność szybkości spadania od masy przedmiotów.

Grafika: NoxA15.deviantart.com

Grafika ze strony: NoxA15.deviantart.com

 


(Na podstawie: Portal Wiedzy)